Teren Terenowe Wyprawy

Wakacyjna wyprawa terenówką razem z dziećmi

Lato to świetny czas na wyprawę samochodem nawet w bardzo odległe miejsca, lub wręcz niesamowicie bliskie, ale piękne i dzikie. Pamiętaj, że samochodem terenowym dotrzesz

Lato to świetny czas na wyprawę samochodem nawet w bardzo odległe miejsca, lub wręcz niesamowicie bliskie, ale piękne i dzikie. Pamiętaj, że samochodem terenowym dotrzesz tam, gdzie inni nie docierają. Masz o wiele większe możliwości, warto je wykorzystać.

Wielu właścicieli samochodów terenowych szuka kompanów do takiej podróży. Warto wybrać się na wyprawę w kilka samochodów, lub nawet w dwa 4 i 4 = 8 a to już jest coś! Nie tylko osoby wolne i małżeństwa oraz pary planują wyprawy samochodowe po Polsce i za granicę, ale też małżeństwa a dziećmi.
isuzu-rodeo-1Na jednym z forów internetowych można znaleźć ogłoszenia rodziców z dziećmi, którzy szukają innych rodziców, jeżdżących terenówką, mających dzieci. Wyprawa w dwie rodziny jest o wiele raźniejsza, poza tym, dzieci nie nudzą się tak bardzo, jeśli jest ich kilka.
Oczywiście, niektórzy uważają, że lepszym rozwiązaniem jest wysłanie w tym czasie dziecka nad morze czy w góry z kimś z rodziny, że dziecko o wiele więcej na tym skorzysta, niż siedząc kilka godzin dziennie w samochodzie. Jednak ja stawiałabym na zabranie ze sobą malucha, zwłaszcza, jeśli ma już kilka lat i nie planuje się jazdy wyczynowej, ale po prostu drogę przed siebie, nawet wśród lasów i pól, ale w miarę prostą drogę, po której da się jechać bez większych wydarzeń. Dziecko też wiele skorzysta będąc z rodzicami, choć oczywiście, że można mieć z maluchem różne problemy w czasie drogi, łącznie ze zwykłym przeziębieniem czy innymi dolegliwościami.
Nie zakładajmy jednak najgorszego. Dzieci w podróży są bardzo dzielne, zwłaszcza te starsze. Taka wyprawa wiele dla nich znaczy, zwłaszcza, że są z rodzicami.

Małe dzieci, nawet kilkunasto-miesięczne, bywają w podróży spokojne, a jeszcze młodsze tym bardziej, ponieważ częściej śpią podczas jazdy.

Jeden z rodziców na forum pisze, o tym,isuzu-rodeo-2 że ma sprawdzony sposób na dłuższe podróże. Jeśli jazda ma trwać przez cały dzień, robią przerwy dłuższe trzy razy dziennie. Jeśli wyjazd trwa nawet kilka tygodni czy choćby dwa tygodnie, można robić do dwa czy trzy dni postoje dwudniowe w jednym miejscu, aby tam pozwiedzać okolicę, zwłaszcza, jeśli jest akurat miejsce warte dłuższego zatrzymania się w nim.

A to już wiesz?  Bieluga expedition

Wiele osób chce wybrać na cel swojej podróży Ukrainę, Rumunię czy nawet Skandynawię. Są to bardzo ciekawe miejsca, gdzie jest wiele przestrzeni i przepięknych krajobrazów. Pamiętam, jak kilka lat temu moja znajoma była właśnie na wyprawie w Rumunii, tyle, że nie jechała tam wcale terenówką, ale innym samochodem. Była tam wraz z całą paczką kilka dni, i bardzo polecała ten kraj. Ukraina też jest przepiękna, i już sama nie wiem, co jest bardziej dzikie. Jednak Ukraina ma wiele przestrzeni, gdzie można zaznać pustki,w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To biedny kraj, i ludzi w nim żyją tak, jak się da, ale wary przeżycia i zobaczenia, poczucia tamtejszego klimatu, zobaczenia, jak człowiek może wykorzystywać do budowy domu nawet oponę samochodową. Im bardziej na wschód, tym dziksze jest życia, tym więcej przestrzeni.

Rodzice, którzy jeżdżą z dziećmi na wakacje od wielu lat, bardzo doradzają takie wyjazdy, które sprawiają, ze rodzina trzyma się razem. Dla dzieci i dla rodziców jest to bardzo ważny czas. Niektórzy nie wyobrażają sobie nawet tego, że mogliby dzieci komuś podrzucić pod opiekę.

Wielu rodziców zgodnie twierdzi, że nie warto mieć czegoś takiego jak szczegółowy plan podróży. Z dziećmi po prostu może się to nie udać, ale nie tylko chodzi o dzieci, ale i o samych rodziców. Niektórzy nie lubią bowiem planować wszystkiego od A do Z. Jeśli spodoba się dane miejsce, można w nim zostać dłużej, niż się to planowało. Takie podejście jest dobre i twórcze. Warto mieć jednak zupełnie ogólny plan, ale bez określania, ile w danym miejscu trzeba zostać i jak długo ma trwać postój. To także zależy nieraz od chwili. Czasami zostaje się w danym miejscu dłużej, innym razem krócej.

A to już wiesz?  TTC promuje w Polsce klasę T2

Bardzo polecają ojcowie i mamy małych dzieciaków, aby wybierać się na taką wyprawę właśnie w kilka rodzin, nawet aby było 4, 5 lub 6 samochodów i więcej. Wtedy dzieci nie nudzą się, kiedy jest ich więcej. Mogą nawet przesiadać się z samochodu do samochodu. Na postojach także bawią się razem.

Rodzice małych dzieci nie polecają natomiast wybrania się ludźmi, którzy nie mają swoich dzieci. Najlepiej zrozumieją się ci, którzy mają dzieci. Poza tym, niektórzy polecają zabranie ze sobą jeszcze kogoś, kto zajmie się dzieckiem. Oczywiście, jeśli jest to wyjazd w kilka rodzin, dzieci nie nudzą się, ale bawią się razem.

Gdzie rodzice polecają wyjazdy z dziećmi? Głównie jeżdżą na Słowację, do Chorwacji, a nawet do Włoch, gdzie można podróżować wzdłuż brzegu Adriatyku, w miłej atmosferze, nocując na czystych kempingach. Te kempingi i pola namiotowe we Włoszech są rzeczywiście bardzo przyjazne. Zwykle są podzielone na części, i każdy ma miejsce na swoim kawałku na samochód, namiot – bez potykania się o kołki innych namiotów. Poza tym, jest na nic cień drzew i dużo zieleni. Oczywiście, ciągle ciała woda i dostępny prąd. Można więc podładować to i owo, w zależności od potrzeb.

Wielu rodziców zastanawia się, czy zabrać ze sobą dziecko. Niektórzy piszą, ze nie mili dobrych doświadczeń, jednak takich opinii jest niewiele. Większość rodziców jest zdecydowanie za zabieraniem dzieci na wyprawy off roadowe, nawet tych najmłodszych, kilku czy kilkunastomiesięcznych dzieci. Może warto spróbować? Dziecko o wiele lepiej rozwija się będąc z rodzicami. Przy okazji zwiedza różne miejsca: ma kontakt i z przyrodą, i z kulturą (od czasu do czasu muzeum też warto odwiedzić, nie mówiąc już o przydrożnych zamkach – do tych trzeba zajrzeć bezwzględnie).

A to już wiesz?  Czernichów, Kryspinów i okolice

Wyprawę możemy zorganizować tak, aby nasze dzieci się nie nudziły i aby dorośli też mogli odpocząć. Jeśli jedzie kilka rodzin, zawsze można umówić się tak, że danego wieczoru jedna z rodzin pilnuje dzieci, a pozostali rodzice robią ognisko. Później znów wymiana.

isuzu-rodeo-3

Jeśli samochodem jeździ mąż i żona, mogą wymieniać się podczas prowadzenia samochodu. Można więc przejechać wiele kilometrów w nocy – kiedy na drogach jest najmniejszy ruch, i wymieniać się tylko, tak, aby jedno i drugie mogło się przespać w nocy.

Jeśli jedziemy z dzieckiem, ważne jest to, a by mieć dobry fotelik. Doświadczeni w wyprawach z dziećmi rodzice polecają taki, który na ma oparcie nie tylko z tyłu, ale tez po bokach. Kidy dziecko śpi, może oprzeć głowę o jeden bok fotelika lub drugi. Tak jest o wiele łatwiej, kiedy może przytulić się do brzegu, i głowa nie spada mu na boki.

Jeśli masz małe dzieci, i cztery kółka, terenowe lub inne, zastanów się nad wyprawą z dziećmi. Warto umówić się z innymi rodzinami – razem będzie raźniej nie tylko dzieciom, ale tez dorosłym. I na pewno bezpieczniej. Zatem, pora spróbować takiej wyprawy, jeśli jeszcze robiłeś sobie takiej rodzinne wycieczki. Powodzenia w podróży!
ika

hastagi na stronie:

#wyprawy samochodowe #jeep wyprawy #offroad z dziecmi #wyprawy terenówkami rodzinne #Wyprawa terenowa z dzieckiem #wyprawy w polske terenowka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy